رخت خواب، صندلی ، شمع ، چراغ مطالعه، توستر ، مایکروفر ، لوله ها و ظروف آزمایشگاهی، کاغذ ، قاشق و چنگال، لیوان، جعبه ، لپتاپ ...
مخفیگاه جالب و مجهزی به نظر میاد... برای "شرلوک هلمز"..
خیلی برام جالب بود بدونم اینجا کجاست؟


(فصل چهارم - شش تاچر)


ظاهراً از نظر چیزایی که شرلوک نیاز داره، یک خونه ی مخفی نسبتاً کامل بحساب میاد...
بیاین اول یه نگاهی بهش بندازیم:


سؤال من اینه: اینجا کجاست؟


خب،

اولین چیزهایی که از ظواهر ساختمانی برمیاد، چیه؟

اینجا جائیه با:

- طاقهای قوسی شکل در بیرون

- دیواره ی سنگی بیرونی

- دیواره های داخلی احتمالاً سیمانی (نمیتونه کاهگلی باشه! با توجه به بیرونش.)

- حتی قفسه های داخل ، سیمانی هستن (فکر نمیکنم کسی سنگو بتراشه قفسه درست کنه! یذره سخته! :) پس سیمانی هستن)

- ستونها با بلوکهای حلقوی سیمانی بزرگ - کمی هم ناپایدار و کج بنظر میان - پس نشون میده سقف خیلی سنگین نیست. البته تو تصویر هم معلومه:

- سقف ناپوشا، چوبی و پوشانده شده با پوشال. (هرچند الوارهای چوبی اصلی سنگین هستن و ستون برای حفظ هموناست)

- دیواره ی داخلی اول، بصورت یک دیوار با قلوه سنگ هست. سنگها داخل یک بستر ملاتی، و با یک نوع پوشش گیاهی هم پوشونده شده. این شاید بخاطر تزئینه! شاید هم بخاطر عایق بودن.  و شاید هم فقط به این خاطر که در فیلم ساختار "طبیعی"تر به نظر بیاد و ظاهر سیمانی کمتر پیدا باشه..


اما اینجا کجاست؟

یه جای دنج، برای کارآگاهمون...فکر کم باید بپرسیم پاتوق های شرلوک کجاها هستن؟ برای جواب چند تا کار میشه کرد:


* اول : مراجعه به خود شرلوک!

قسمت "آخرین عهدش" از فصل سوم رو بیاد میارین؟... وقتی شرلوک تیر خورده بود و دیدن که توی بیمارستان نیست! جان : "آه! حالا کی شرلوک رو تو لندن! پیدا کنه؟!"

مری به دنبال شرلوک از خیلی ها سؤال کرد. جوابها:

1- گرگ لستراد : " سه تا پاتوق مشخص داره. Parliament Hill ، Camden Lock ، و Dagmar Court ."

اینا کجان؟


- Parliament Hill:

یک منطقه از یک مکان عمومی بزرگ در جنوب شرقی گوشه ی پارگ بزرگ Hampstead Heath در شمال غرب لندن. یک تپه ی بلند به ارتفاع 98 متره که بخاطر منظره ای که از افق پایتخت به نمایش میذاره، قابل توجهه. بسیاری از وقایع و مکانهای برجسته رو میشه از این قله دید.اسکله ی Canary ، برج خیارشور (این ساختمونو اصطلاحاً میگن) ، و کلیسای سنت پل (St Paul's Cathedral).
خانه های پارلمان که در 10.1 کیلومتری شهر وستمینستر قرار  دارن، هنوز هم از پارلمنت هیل قابل دیدن هستن هرچند الآن با ساختمانهای دیگه محاصره شدن.. (+)


- Camden Lock:

یکی از پر جنب و جوش ترین مکان های خرید و تفریحی لندن با موسیقی زنده و محلهای نمایش کمدی، و کافه ها است. قرار گرفته در محدوده ی اطراف بازار جایزه-برنده، میتونید فروشگاه های کوچک و فروشگاه های تجاری رو پیدا کنید که همه چیزو از مد گرفته، تا جواهرات دست ساز و لوازم خانه زیبا از سراسر جهان میفروشن. (+)


- Dagmar Court:


با سرچ این نام، به منطقه ای به نام "Isle of Dogs" هدایت شدم. این منطقه یک ناحیه در لندن هست که در منطقه تاور هملتس لندن (Tower Hamlets London Borough Council) واقع شده‌. این ناحیه که همانند یک شبه جزیره هست، از سه طرف توسط رود تیمز احاطه شده.


نتایج سرچ در این باره پر از آگهی های خونه ها برای اجاره و فروش و غیره است، احتمالاً بخاطر همین ویژگی خاص زمین - شناختیش که از سه طرف ویوی آب داره.


خب، جاهای جالبی برای شرلوک هستن. اما جایی که دنبالشیم فعلاً که بین این سه تا نبود.

2- مایکرافت دو تا مکان دیگه بهش اضافه کرد: "پنج پاتوق مشخص داره! یک گلخونه ی دور از چشم در باغ کیو (Kew Gardens) ، و یک مقبره ی کج در قبرستان همپستد (Hampstead)."


- یک گلخونه ی دور از چشم در باغ کیو (Kew Gardens).

این یکی رو خودم میشناسم! :) باغ گیاهشناسی سلطنتی کیو، یکی از بزرگترین و معروفترین باغهای گیاهشناسی در جهانه که انواع و اقسام گونه های مهم و گوناگون گیاهی در اون کاشته و به نمایش گذاشته میشه. فوق العاده بزرگ، فوق العاده زیبا.

کارکرد این باغ، بشدت علمی و البته که گردشگریه.


تصاویر بیشتر (+)


کاملاً شایسته ی شرلوک هلمز هست که یک گلخونه ی مخفی برای خودش اونجا داشته باشه!! :)


- یک مقبره ی کج در قبرستان همپستد (Hampstead).هوم... جای عجیبی باید باشه. ولی معروف نیست! با سرچ قبرهای کج! به جای خاصی نمیرسیم! یه عالمه قبر کج هست!! اما احتمالاً اون قبر خاص یک ویژگی خاصی برای شرلوک داشته دیگه... راستی بچه هم که بود با چند تا قبر الکی ، سر گرم بود...نه؟راستی، در فیلم، یک جای دیگه هم شرلوک به سراغ یک قبر رفت. در ذهنش، و به دنبال "امیلیا ریکولتی".. نمیدونم مربوط هست یا نه. ولی کج که نبود!


در فیلم، متوجه قبر کجی که در اون اطراف باشه هم نشدم... نمیدونم حالا بازم وقت شد با دقت بیشتری نگا میکنم.. :)


ولی بهرحال، جایی که دنبالشیم اینجاها هم نبود.

بقیه چی گفتن؟

3- مالی : "یک اتاق خواب یدک. اتاق خواب من..."


(تنها تصاویر یافت شده از خونه ی مالی! :)) ... بهر حال اون غاره نمیتونه باشه! :) )


4- خانم هادسون : "پشت ساعت  Big Ben لندن" / جان :"فکر کنم شوخی میکرده ها!" / خانم هادسون:"نه، من اینطور فکر نمیکنم!"البته تصورش واقعاً هم از شرلوک بعید نیست! :) همه ی جاهای دنج و باحال لندنو برداشته واسه خودش! :))
5- اندرسون: " Leinster Gardens ، مهمترین پاتوقیه که داره. شماره 1. فوق فوق محرمانه!"

و این رو با تعقیب کردن شرلوک فهمیده بوده! هوم.. مشخصه که خود شرلوک این اجازه رو داده... به چند دلیل که فعلاً در این مقال نمیگنجد! :)


خونه های خالی 23 و 24  Leinster Gardens


"- کجایی؟

- نمیتونی منو ببینی؟...

...

- مردم سالهاست که اینجا زندگی میکنن اما هرگز نمی بیننش.. ولی اگر تو اون چیزی باشی که فکر میکنم هستی، زیر یه دیقه باید بفهمی..."


جای باحالی بود. جایی که تو شرط بندی با ملکه ی (سابق) انگلستان (؟) برده بودش!! خوشگلیش اینه که لوله ها و ظروف آزمایش رو تو همون خونه ی باریک شرلوک هم میتونین ببینین! :)آه... خوش بحالش. ولی بهرحال اینا نبود!


*دوم: بریم سراغ دفترچه یادداشت مایکرافت. در پایان قسمت کارآگاه دروغگو. وقتی که کارت خانم اسمالوود رو گذاشت لاش ولی دوباره برش داشت!میتونین بخونین؟...

صفحه ی راست که درباره ی شرینفورده. صفحه ی چپ:

-Ma.....r
.Baker Street
.Blond Green house
.Le....y Zaxel
-Clock Face
abele...
?...Zo


حداقلش اینه که فرضیه ی "ساعت" تأیید شد! :) شوخی نمیکرده با خانم هادسون.  :)

در هر حال، بازم فکر نمیکنم این مخفیگاه توی دفترچه ی مایکرافت باشه...


*سوم: حالا با توجه به ساختمونش، یه چیزی یادم افتاد. قوس های کلیسای ضدتقدسی که شرلوک در ذهنش -در قسمت ویژه- به دنبال مری رفت تا پرونده ی امیلیا ریکولتی رو حل کنه...

یه نگاه بهش بندازیم...


با توجه به نتایج جستجو (+)، این کلیسا به نام "Gloucester Cathedral" کلیسای جامع گلاستر، و در شهر گلاستر انگلستان هست.(+ و +) البته فضای اصلی کلیسا این شکلیه:


(کلیسای جامع گلاستر)


یک چنین فضایی با چنین محوطه ای نمیتونه همچین درختهایی داشته باشه... محوطه ی کلیسا کاملاً کار شده است و این شکلی نیست.(مخفیگاه شرلوک - شش تاچر)


شاید به در پشتی ای چیزی باشه! بخصوص اینکه این کلیسا با این شکلی که میبینید توی فیلم نبود. در فیلم (عروس نفرت انگیز) یک جای غار مانند دیده میشه...

و بله. بخشی که مربوط به فیلم هست، بخش زیرزمینی یا "غار" اون هست که با اضافه کردن "غار یا سرداب" (crypt) به ادامه ی اسمش در جستجو، میتونید تصاویرش رو ببینید...(+)
و اینجا ، دقیقاً همونجائیه که عروس نفرت انگیز فیلم برداری شده. منتها اینکه این قوس ها به قوسهایی که در نماهای مربوط به مخفیگاه میبینیم ارتباطی داره یا نه، معلوم نیست!!
آه... بازم به جای خاصی نرسیدم.

حالا نکته ی جالب اینه که شرلوک این مخفیگاه مفصل رو که بنظر از بقیه خیلی تکمیل تر میاد، به هیچکس نگفته بجز مری.

وقتی مری وارد میشه. شرلوک میگه : "من یک احمقم. من هیچی نمیدونم."

مری هم جواب میده : "من که مدتهاست دارم اینو بهت میگم. پیام جالبی برام فرستاده بودی. خب چه خبره، شرلوک؟"


*چهارم : رمزنگاری

مشخصاً شرلوک با یک پیام جالب، مری رو به اون سمت کشونده. ولی با چه پیامی؟ آیا جملاتی که اول این سکانس میشنویم همون پیام هستن؟ "من یک احمقم. من هیچی نمیدونم." ؟


خب حالا این چطوری ما رو میرسونه اینجا؟

اگه یادتون باشه تو قسمت "نعشکش خالی" شرلوک و مری رمزی که مگنوسن برای مری پیامک کرده رو با هم باز کردن. این شیوه ی رمز نگاری در داستان مربوط به "ویکتور ترور"، دوست قدیمی شرلوک (و اولین پرونده ی او)، در داستانهای آرتور کانن دویل هم مطرح شده.

"کلمه ی اول هر خط رو نگه دار، از اونجا به بعد فقط سومین کلمه ها رو بخون" (یعنی دو کلمه در میون)مری و شرلوک قبلاً مشترکاً این کار رو کردن. پس شاید باز هم به همون شیوه پیام داده باشن.

1- شیوه ی رمز نگاری دو کلمه در میان:


".I am an idiot, I know nothing"

یا اگر این در دوخط باشه:

".I am an idiot

.I know nothing"


اونوقت نتیجه چی میشه؟ ".I idiot, nothing" یا "I idiot I" اوم، هیچکدوم معنی دار بنظر نمیاد.


2- اگر ادامه ی جمله ی مری هم جزء پیام باشه، چی؟

".I am an idiot
.I know nothing
.Well, I have been telling you that for ages"


چی میشه؟ "I idiot . I . Well been that"

بازم بنظر معنی نمیده.

یعنی میتونه "I will be there " باشه؟ پس اولش چیه؟! 


3- حالا من این رو بصورتهای مختلف "بدون کلمه ی اول" ، "بدون در نظر گرفتن خطوط" ، "یک کلمه در میان" ، "سه کلمه در میان" و "چهار کلمه در میان" هم امتحان کردم. بصورت "حرف در میان" هم امتحان کردم. هیچکدوم جواب معنی داری نداد. فقط یکی از موارد صرفاً "جالب" بود و اون هم بصورت "سه کلمه در میان" هست که میشد: "I I I You" .

که حتی اگر سه تا I  به رومی به معنی عدد 3 باشه، یا هرچیز دیگه... باز هم بهر حال آدرس یا چیزی مثل این، بطور واضحی، توش نیست!


4- مگر اینکه شرلوک و مری قبلاً با هم هماهنگ کرده باشن که وقتی کد خاصی رو برات فرستادم، به اون مخفیگاه بیا.

کما اینکه میبینیم وقتی مری داخل میاد هم ، نمیپرسه : "اینجا کجاست، شرلوک؟". بلکه مستقیم و البته با ذوق و شوق میگه " خب، چه خبره؟"


آه، بهر حال من به جای خاصی نرسیدم. شما نظرتون چیه؟

:)

م